Skip to main content

Andy Haste* (Council member until 31 October 2021)

Andy Haste* (Council member until 31 October 2021)

Andy Haste* (Council member until 31 October 2021)

Nominated Council member
First appointed 1 November 2012
Senior Independent Deputy Chairman of Lloyds
Chairman of the Remuneration Committee
Member of the Nominations & Governance Committee
Chairman of the Capacity Transfer Panel
Chairman of the Technology & Transformation Committee

Andy Haste was Chairman of Wonga Group from July 2014 to August 2018. From 2012 to 2021 he was Senior Independent Deputy Chairman of Lloyd’s. His other previous roles include Senior Independent Director of ITV, a member of both its audit and nomination committees and chair of its remuneration committee, Group Chief Executive of RSA Insurance Group plc, Chief Executive of AXA Sun Life plc, director of AXA UK plc (life and pensions), President and Chief Executive Officer of GE Capital Global Consumer Finance, Western Europe and Eastern Europe and President and Chief Executive Officer of National Westminster.

Andy Haste* (Council member until 31 October 2021)

Andy Haste* (Council member until 31 October 2021)

Nominated Council member
First appointed 1 November 2012
Senior Independent Deputy Chairman of Lloyds
Chairman of the Remuneration Committee
Member of the Nominations & Governance Committee
Chairman of the Capacity Transfer Panel
Chairman of the Technology & Transformation Committee

Andy Haste was Chairman of Wonga Group from July 2014 to August 2018. From 2012 to 2021 he was Senior Independent Deputy Chairman of Lloyd’s. His other previous roles include Senior Independent Director of ITV, a member of both its audit and nomination committees and chair of its remuneration committee, Group Chief Executive of RSA Insurance Group plc, Chief Executive of AXA Sun Life plc, director of AXA UK plc (life and pensions), President and Chief Executive Officer of GE Capital Global Consumer Finance, Western Europe and Eastern Europe and President and Chief Executive Officer of National Westminster.